Pluvia sargā futboluStadioni pasaulē

Stipra lietus laikā futbols sagādā mazāk prieka, jo īpaši, ja stāvat zem klajām debesīm. Tomēr daudziem futbola stadioniem ir apjumts skatītāju zona; un daudziem no tiem ir uzstādīta Geberit Pluvia lietusūdens noteksistēma.Pateicoties tai skatītāji ir sausumā.

Sistēma aizvada lietusūdeni no jumta, izmantojot retinājumu. Noteksistēmas caurules ar ūdeni aizpildās pilnā apmērā. Tā tiek izveidota slēgta, ātri plūstoša ūdens kolonna.

Priekšrocības arhitektūrai un būvniecībai

Saskaņā ar Geberit produktu vadītāja Andreas Mosebach teikto, sistēmas nodrošina vairākas svarīgas priekšrocības stadionu būvniecībā. Jumts reti aptver visu stadionu. Laukums atrodas zem klajām debesīm, sienas to aptver tikai no ārpuses. Stāvvadus var uzstādīt pie sienām, taču gari horizontālo cauruļu posmi ir neizbēgami. “Pluvia ir ideāls risinājums stadiona būvniecībai.” Tas nodrošina augstu ievadu kapacitāti. “Stadiona jumtam ir liela virsmas platība,” saka produktu vadītājs. “Pluvia lietusūdens noteksistēma spēj aizvadīt lielu ūdens daudzumu, taču tās izveidei ir nepieciešams neliels materiālu daudzums. Pateicoties Pluvia, lietusūdeni no stadiona jumtu var aizvadīt tikai ar dažiem stāvvadiem,” saka Andreas Mosebach. Tas nozīmē, ka sistēma prasa maz vietas un piedāvā lielu arhitektūras brīvību, kas ir svarīgs faktors stadiona būvniecībā. “Stadioni parasti ir izcilas arhitektūras paraugi.” Futbola stadionos Pluvia izmanto visā pasaulē. Daži no tiem.

Retinājums nodrošina lielu plūsmas ātrumu, tādēļ uz jumta ir nepieciešams salīdzinoši neliels skaits ievadu. Pateicoties sistēmas kapacitātei, ūdens ceļā uz stāvvadiem horizontāli var tecēt lielākus attālumus.

Allianz Arena, Minhene, Vācija © Pixabay

Allianz Arena, Minhene, Vācija

Šī stadiona projektētāji ir Bāzeles arhitekti Herzog un de Meuron, un tas ir atklāts 2006. gadā. Allianz Arena Minhenē tiek uzskatīta par mūsdienu stadionu būvniecības ikonu. Ārējais apvalks pāriet jumta virsmā, un to grezno gandrīz 2800 dimanta formas gaisa spilveni. Jumta slodzes ar 48 tērauda sijām tiek pārnestas uz dzelzsbetona konstrukciju. Uz jumta velves ir uzstādīta lietusūdens noteksistēma Geberit Pluvia. Savienojumam ar stāvvadiem ir izmantotas lokanas caurules.

Baku Olimpiskais stadions, © Andrey Khrobostov / Alamy Stock Photo

Baku Olimpiskais stadions, Baku, Azerbaidžāna

Baku nacionālajā stadionā vietas ir vairāk nekā 69 000 skatītāju. Tas ir gan futbola stadions, gan vieglatlētikas arēna. Fasādes paneļi spīd spilgtās krāsās un tādējādi nedaudz atgādina Allianz Arena stadionu Minhenē. Tērauda jumts bija īpaši jāaprēķina pagaidu slodzēm, piemēram, vēja slodzēm, kā arī deformācijām un spriegumiem. Ideālu lietusūdens novadīšanu no stadiona jumta nodrošina Geberit Pluvia.

Vodafone Arena, Stambula, Turcija ©: DB Architecture & Consulting

Vodafone Arena, Stambula, Turcija

Beşiktaş futbola kluba jaunajā mājvietā sēdvietas ir 42 000 skatītājiem. Stadions atrodas Bosfora jūras šauruma Eiropas krastā ar skatu uz Üsküdar rajonu. Pateicoties pieminekļu aizsardzībai, daļa no vecā stadiona saglabāta dienvidu fasādē un rietumu galvenās ieejas vārtos. Arhitektam ir izdevies apvienot senos komponentus ar modernu koncepciju. Stadiona jumtu veido stikla šķiedras membrāna, kas ir pārklāta ar silikonu. Pluvia lietusūdens noteksistēma lietusūdeni aizvada no salīdzinoši plakana jumta.

Nacionālais stadions Varšavā, Polija, © Pixabay

Nacionālais stadions Varšavā, Polija

Nacionālais stadions Varšavā tika uzbūvēts 2012. gada Eiropas čempionātam. Tā pamatā bija pastāvošais, bet novecojušais Dziesieciolecia stadions, kuru sportam beidza izmantot 1988. gadā. Stadiona būvniecība tika sistemātiski sadalīta divās daļās. Galveno daļu veido saliekamas betona konstrukcijas. Virs tās atrodas tērauda trošu jumts ar tekstilmateriāla membrānu. Iekšējais jumts sastāv no pārvietojamas membrānas, ar kuru var nosegt stadiona arēnu. Geberit Pluvia sistēma nodrošina drošu lietusūdens novadīšanu.

Keiptaunas stadions, Keiptauna, Dienvidāfrika © Pixabay

Keiptaunas stadions, Keiptauna, Dienvidāfrika

Sākotnēji celts 64 000 sēdvietām, Dienvidāfrikas Pasaules kausa stadions Keiptaunā atrodas netālu no Atlantijas okeāna krasta un Keiptaunas pilsētas centra. Stadiona iezīme ar izliekts laminēta stikla jumts. Tā vidusdaļa ir izgatavota no caurspīdīga stikla, un to aptver siltuma un gaismas intensitāti samazinoša daļa. Par lietusūdens novadi no jumta gādā Geberit Pluvia.