Neskartas dabas ietverts pilsētas centrsAtpakaļ pie pirmsākumiem

Adrese: Sara Kulturhus, Kanalgatan 43b, Skellefteå, Zviedrija
Adrese: Sara Kulturhus, Kanalgatan 43b, Skellefteå, Zviedrija
Adrese: Sara Kulturhus, Kanalgatan 43b, Skellefteå, Zviedrija

Par projektu

Par

Pilsētas kultūras centrs, kas perfekti iekļaujas neskartās ziemeļu dabas ainavā: Sāras kultūras centrs Zviedrijā, Šellefteo pilsētā lieliski pilda šo līdzsvarošanas funkciju.

Pilsēta polārloka tuvumā. Šellefteo pilsētā, kas atrodas tālu Zviedrijas ziemeļos, 2021. gada septembrī durvis vēra jauna augstceltne. No 20. stāva apmeklētājiem ir iespēja apbrīnot mežu neizmērojamo plašumu un tuvējo arhipelāgu Baltijas jūrā. Šellefteo pilsēta ir slavena ar tās mežonīgo, neskarto apkārtni, iespaidīgajām ziemeļblāzmām gada tumšajos ziemas mēnešos un tuvumā esošo gleznaino ezeru un mežu. Nesen Šellefteo tika atvērts arī jauns arhitektūras objekts.

Modernisma un tradīciju saplūsme

Sāras kultūras centrs (Sara Kulturhus), kas nes šeit uzaugušās zviedru rakstnieces Sāras Lidmanes (Sara Lidman), ir ieņēmis būtisku vietu pilsētas siluetā. Šī 80 metrus augstā 20 stāvu ēka ir viena no pasaules augstākajām koka ēkām. Kultūras centrā atrodas teātris, muzejs, mākslas galerija, pilsētas bibliotēka, kā arī moderna viesnīca ar 205 numuriem, SPA centrs un restorāni. Ēkas būvniecībā izmantotā koksne ir iegūta no vietējiem mežiem, bet ēkai izmantotie moduļi ir ražoti Bigdsiljumā (Bygdsiljum), kas atrodas tikai 60 kilometru attālumā no Skellefteå. Šajā ēkā arhitektu birojs White Arkitekter, kas līgumu ieguva pēc uzvaras starptautiskā konkursā, izmanto arī reģionam raksturīgās seno koka būvju tradīcijas.

Otrreizējā pārstrāde ir svarīga

Vienlaikus arhitekti un Šellefteo pašvaldība ar Sāras kultūras centru rāda piemēru, kuru raksturo visur klātesoša ilgtspēja. Liela nozīme ēkā ir piešķirta energoefektīvām un savstarpēji saistītām tehnoloģijām. Šeit, tālu ziemeļos, kā svarīgs enerģijas avots tiek izmantota arī saules gaisma. Kombinācijā ar citiem elementiem, piemēram, efektīviem siltumsūkņiem un akumulatoriem, tas nodrošina efektīvu enerģijas izmantošanu. Kultūras centra interjers ir veidots, gan domājot par līdzekļu efektīvu izmantošanu, gan draudzīgumu pret vidi. Ēkā ir izmantotas daudzas atjaunotas mēbeles. Dažādās ēkas vietās ir izmantoti arī seni tekstilizstrādājumi un materiāli, turklāt jaunas dzīves iespēja Sāras kultūras centrā ir dota arī vairākām senām lustrām

Autortiesības © Jonas Westling/Sara Kulturhus un Daniel Eriksson/Sara Kulturhus