Atkritumi vannas istabāSeptiņi padomi, kā no tā izvairīties
Ja vēlaties atbrīvoties no atkritumiem vannas istabā, ir jāpadomā, piemēram, par šādiem aspektiem.
- Kas man vannas istabā ir patiešām nepieciešams? Ne visi priekšmeti, kuri mums tiek piedāvāti reklāmās, mums automātiski ir jāiegādājas, turklāt atsevišķus elementus varam arī izveidot paši. Piemēram, paštaisītas ziepes šobrīd ir ļoti populāras, un tās arī varat viegli pagatavot.
- Kādos alternatīvos veidos es varu samazināt klasisko sieviešu higiēnas līdzekļu, piemēram, tamponu un pakešu, patēriņu?
- Varbūt ir vērts padomāt par tualetes podu ar bidē funkciju? Turklātlielāks komforts tualetes apmeklējuma laikā var vienlaikus arī samazināt tualetes papīra patēriņu.
Eiropas iedzīvotāji vidēji gada laikā saražo apmēram 480 kg atkritumu. Tas pavisam noteikti ir par daudz. Labā ziņa ir tā, ka 47 % atkritumu tika pārstrādāti vai kompostēti – un šī tendence arvien turpina pieaugt (avots: euronews.com). Arī tad, ja atkritumus varētu izmantot atkārtoti, mērķis ir samazināt viena cilvēka saražoto atkritumu daudzumu. Geberit sniedz norādes atkritumu daudzuma samazināšanai vannas istabā.
Padoms Nr. 1 - Dezodorants
Plastmasas atkritumi ir lielākā problēma vannas istabā. Taču bieži vien no tās var izvairīties, ja vien izvēlaties pareizos produktus. Kāpēc, piemēram, palikt pie izsmidzināmā dezodoranta līdzekļa? Tie parasti ir vai nu metāla, vai plastmasas iepakojumā. Bet jums īsti nav nepieciešams aerosols. Krēmveida dezodoranti ir ideāla alternatīva. Tie parasti ir stikla traukā vai metāla kārbiņā, ko var izmantot atkārtoti.
Padoms Nr. 2 - Zobu birste:
Parasti zobu birstes rokturis ir izgatavots no plastmasas, bet sariņi - no neilona, citiem vārdiem sakot, arī no plastmasas. Zobārsti iesaka zobu birsti mainīt ik pēc trim mēnešiem. Tas nozīmē četras zobu birstes gadā vienai personai. Tas nozīmē, ka gadā tiek izlietoti miljoniem zobu birstu. Ja tā vietā iegādājaties bambusa zobu birsti, jūs izvairīsieties no plastmasas atkritumiem. Bambuss ir viena no visstraujāk augošajām izejvielām uz planētas - tas var izaugt līdz vienam metram augstumā tikai vienas dienas laikā.
Padoms Nr. 3 - Zobu pasta
Parastā zobu pasta parasti ir plastmasas iepakojumā, un galu galā jūs nekad nevarat visu izņemt no tūbiņas. Tā nav laba izvēle. Taču ir jauna alternatīva, kas nodrošina nulles atkritumu radīšanu: zobu pastas tabletes. Jūs ievietojat tableti mutē, košļājat to, līdz parādās vieglas putas, un tad tīriet zobus ar zobu birsti kā parasti.
Padoms Nr. 4 - Ziepes
Vēl pirms dažiem gadu desmitiem ziepju gabaliņš vannas istabā bija standarta sastāvdaļa. Mūsdienās aktuālas ir šķidras ziepes, kas aizstāj vecās, labās ziepju gabaliņu ziepes. Šķidrās ziepes parasti ir plastmasas pudelē. Cietās ziepes parasti ir papīra iepakojumā, un patiesībā ir salīdzinoši viegli izgatavot savas ziepes mājās. Vienkāršs veids, kā atvadīties no vēl viena plastmasas izstrādājuma vannas istabā.
Padoms Nr. 5 - Šampūns
Ir arī alternatīva matiem, kas nesatur plastmasu. Tā vietā, lai lietotu parasto šampūnu no plastmasas pudeles, dušā lietojiet cieto šampūnu. Tas izskatās kā parasts ziepju gabaliņš, un to ir ļoti viegli lietot: berzējiet gabaliņu starp mitrām rokām, lai radītu putas. Ar to saputojiet matus un pēc tam noskalojiet tos ar ūdeni kā parasti. Un jūs esat izdzēsis no vannas istabas vēl vienu plastmasas atkritumu produktu.
Padoms Nr. 6 - Higiēniskie ieliktnīši un tamponi
Sieviešu menstruālā higiēna ir saistīta ar lielu atkritumu daudzumu. Sievietēm dzīves laikā vidēji ir nepieciešami no 10 000 līdz 17 000 tamponu un higiēnisko ieliktnīšu. Taču standarta vienreizlietojamo produktu vietā sievietes varētu sākt izmantot menstruāciju piltuves. Šīs piltuves parasti ir izgatavotas no medicīniskā silikona, citiem vārdiem sakot, plastmasas. Taču pēc lietošanas tās var nomazgāt un pēc tam lietot atkal un atkal. Menstruālā piltuve var kalpot gadiem ilgi.
Padoms Nr. 7 - Tualetes papīrs
Daudzi vannas istabas rituāli cilvēkiem ir iecirsti akmenī. Daudziem ir neiedomājami netīrīt intīmās zonas ar papīru. Tomēr ir daudz higiēniskāka alternatīva - tualetes pods ar mazgāšanas funkciju. Netīro vietu tīrīšana ar ūdeni ir ne tikai daudz tīrāka, bet arī ietaupa lielu daudzumu tualetes papīra. Tāpēc ir vērts divreiz padomāt par tualetes poda nomaiņu.